טלי קלייד | מנחת הורים


מה קורה לילד הבכור כשלפתע נולד לו אח ומה כדאי לעשות?

עינת וירון (שמות בדויים) הגיעו אלי כשבנם הבכור בן הארבע , אורי, התחיל בשבועות האחרונים "להתנהג נורא" לדבריהם. האווירה בבית קשה לאורי יש התפרצויות זעם, זורק חפצים, בוכה מכל דבר גם ללא סיבה נראית לעין והקש ששבר את גב הגמל היה שהם גילו שהוא עומד ומשתין על השטיח כשהוא חושב שהוא לבד ואחר כך מכחיש שזה הוא. הם לא מבינים מה עובר עליו פתאום.
בהמשך השיחה התברר שלפני חצי שנה נולד לאורי אח דבר שהסביר את השינוי בהתנהגותו.

כשלילד בכור עומד להיוולד אח או אחות או שנולדו לו, הילד עשוי לחשוב: "האם אימא ואבא עדיין אוהבים אותי?" עד כה הילד היה במרכז תשומת הלב ועם הגעת האח/ אחות החדשים הוא "מודח מכס המלוכה". בנוסף ההורים רואים פתאום בילד אח בוגר ותולים על כתפיו ציפיות לעיתים מעבר לגילו ובדרך כלל כאלו שלא היה רגיל להן. מצד שני ההורים מלאי רגשות אשם על "הרעת התנאים" של ילדם הבכור ומציפים אותו במתנות וויתורים. הילד מתחיל להבין על פי שינוי יחס ההורים כלפיו שאכן נעשה לו עוול. במצב כזה נראה תופעות של קנאה, בכי והתפרצויות זעם המופנות בעיקר כלפי האם זו "שבגדה" בו (בעיקר אם היא מניקה) ומעניקה את תשומת הלב לאח החדש. לעיתים נראה רגרסיה בהתנהגות הילד וחזרה להתנהגויות שחלפו כמו הרטבה או דיבור תינוקי במקרים כאלה לא לנזוף בילד "מה אתה תינוק?"זוהי אמירה משפילה . הבינו שהקנאה היא טבעית והשתדלו לא לכעוס עליו.
עינת וירון הודרכו ליזום שהייה משותפת של אורי ואחיו התינוק בהשגחתם, לא לכעוס עליו כאשר הוא מחבק חזק מדי את התינוק ולהדגים לו כיצד לגעת בתינוק כדי לעודד יצירת קשר ביניהם. כמו כן ביקשתי מהם למצוא את ההתנהגויות החיוביות של עזרה בבית או עם התינוק, התנהגויות שמצביעות על עצמאות ושתוף פעולה ולהחמיא ולחזק אותן. כך ירגיש אורי תחושת ערך ושייכות טובה וימצא את מקומו במשפחה כתורם ומועיל. הסברתי שחשוב לתת תשומת לב מיוחדת לאורי ולהקדיש זמן לבילוי אחד על אחד איתו. לאפשר לו לבחור את צורת הבילוי המשותפת, אם זה הליכה לסרט, משחק כדורגל, רכיבה על אופניים או אפילו צפייה משותפת בטלוויזיה בתוכנית האהובה עליו.
ההורים החלו לפעול כפי שהודרכו ותוך זמן קצר חל שינוי מדהים בהתנהגותו של אורי. התפרצויות הזעם פסקו כמעט לגמרי, וכך גם הבכי . האווירה בבית חזרה להיות נעימה.

 

   
טלי קלייד | מנחת הורים